Olejovanie vlasov pre začiatočníkov – najdôležitejšie informácie

Vo väčšine ázijských krajín je najpopulárnejšou metódou starostlivosti o vlasy vlasové olejovanie. Je to prirodzený a lacný spôsob, ako udržať vlasy krásne. Metódy môžete voľne upravovať tak, aby ste si ich prispôsobili potrebám a účinkom, ktoré chcete dosiahnuť. Kým to nevyskúšajú všetky ženy na celom svete, stále stojí za to to opisovať.

Niekoľko mesiacov bolo olejovanie vlasov horúcou témou, ktorú prevzali najväčšie kozmetické značky. Preto sa na trhu nachádza viac a viac výrobkov na báze olejov. Existuje široký výber, pokiaľ ide o prírodné vlasové oleje. Za studena lisované z rôznych rastlín, sú tak rozmanité, že si môžeme vybrať z viac ako 150 olejov.

Je načase zoznámiť sa s olejovaním vlasov!

OLEJOVANIE VLASOV – dlhý príbeh krátky, je to skrášľujúce ošetrenie založené na nanášaní oleja na vlasy, aby sa zlepšil stav vlasov, obnovil lesk a jemnosť. Existuje celý rad metód, ako môžete olej aplikovať. Rozhodujúcou vecou je však prispôsobiť sa štruktúre vlasov. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o pórovitosti vlasov.

Prečo je olejovanie vlasov tak efektívne?

Funguje tak dobre, pretože poskytuje vlasom esenciálne mastné kyseliny, antioxidanty, vitamíny a fytosteroly. Ľudské vlasy sú vyrobené z keratínových vlákien a pokryté ochrannou vrstvou, pre ktoré sú spojivami mastné kyseliny. Preto je olejovanie vlasov ideálnym spôsobom regenerácie prameňov, pretože prinášajú rovnováhu, vyhladzujú a posilňujú prirodzenú ochranu. To však nie je všetko, pretože mastné kyseliny sú tiež nevyhnutné pre správne fungovanie hydrolipidálnej vrstvy. Olej na vlasy ich tiež obohacuje hodnotnými prísadami a zvyšuje ochranu vlasov a vlasovej pokožky, napr. proti strate vlhkosti. Okrem toho vzhľadom na odlišný obsah EFA môžu mať oleje menšie alebo väčšie molekuly, a preto lepšiu absorpciu do vlasov rôznych pórovitostí. Jedná sa o jediné zložky starostlivosti, ktoré je možné prispôsobiť štruktúram vlasov.

Pozor! Vlasové oleje majú aj nevýhodu. Je to časovo náročný proces postupného objavovania najlepších riešení, výberu najúčinnejších metód a najvhodnejších olejov. Všetko musí byť vyskúšané spôsobom pokus-omyl, aj keď existujú určité pravidlá, ktoré môžeme použiť na začiatku nášho dobrodružstva s olejmi.

Vlasové oleje – účinky

Čo presne môžete očakávať pri pravidelnom používaní prírodných vlasových olejov? Úplná zmena, samozrejme k lepšiemu. Musíte však mať na pamäti, že najlepšie výsledky prinášajú oleje, ktoré zodpovedajú štruktúre vlasov – pórovitosti. Vďaka správnemu používaniu vlasových olejov si môžeme byť istí, že:

  •  vlasy rastú rýchlejšie a prestanú vypadávať,
  •  úroveň vlhkosti je vyvážená
  •  pramene sú oveľa hladšie, jemnejšie a lesklé,
  •  lupiny a nadmerná mastnota sú obmedzené,
  •  poškodenie vlasov je prestavané a regenerované,
  •  posilňuje prirodzenú ochrannú bariéru vlasov,
  •  vlasy sú jednoduchšie na česanie, štýlovanie a rýchlejšie vyschnú.

Samozrejme, jeden olej na vlasy to všetko nezaručí, takže vlasové oleje by sa mali odlišovať v závislosti od produktu, ktorý chcete použiť. Najlepšie je použiť niekoľko rôznych olejov, kombinovať alebo si zakúpiť hotové zmesi oleja.

Metódy olejovania vlasov

Vlasové oleje ponúkajú desiatky spôsobov ich použitia, ktoré sa dajú voľne kombinovať a upravovať v závislosti od toho, koľko času máme, čo potrebujeme alebo od rýchlosti použitia oleja, ktorý používame. Najpopulárnejšie metódy na vlasové oleje sú určite:

  • olejovanie na suché vlasy – je spôsob, ako sa olej nanáša na suché vlasy niekoľko minút, hodinu alebo viac, pred umývaním (pre intenzívne ošetrenie) alebo po umývaní (na vyhladenie a dodanie lesku);
  • olejovanie na vlhké vlasy – je podobná metóda ako predchádzajúca, s výnimkou toho, že olej sa nanáša na vlhké vlasy pred umývaním alebo po umývaní, ale pred sušením;
  • olejovanie počas noci – to je určite najintenzívnejšie ošetrenie vlasov, ktoré pozostáva z nanášania oleja na vlasy a vlasovú pokožku cez noc a ich umytie na druhý deň;
  • olejovanie v miske – pravdepodobne najmenej populárna metóda olejovania vlasov, pretože je časovo náročná. V tomto prípade sa malé množstvá vybraných olejov zmiešajú s vlažnou vodou v širokej miske. Potom sa vlasy nechajú niekoľko minút nasiaknuť;
  • olejovanie hmlou – spôsob olejovania vlasov pre jemnejšiu starostlivosť o vlasy alebo na použitie počas dňa. Spočíva v zmiešaní oleja podľa vášho výberu s vodou alebo kvetovým hydrolátom a rozprašovaním pomocou špeciálneho rozprašovača.

Ako často používať vlasové oleje?

Vlasové oleje sú úplne prirodzené, takže ich môžete aplikovať bez akýchkoľvek obmedzení. Môžu sa použiť napríklad raz týždenne, alebo ako jednodňová liečba, môžu sa aplikovať na vlasy aj denne. Predpokladá sa, že oleje by sa mali používať pri každom umývaní vlasov, pričom by sa mali rozlišovať podľa spôsobu použitia. Každých niekoľko týždňov by sa malo robiť hĺbkové čistenie vlasov a pokožky hlavy so silnejšími čistiacimi prostriedkami, aby ste sa zbavili zvyškov oleja, ktoré môžu zostať po olejovaní a nahromadiť vo folikuloch.

Ako umyť vlasový olej?

Toto je otázka, ktorá sa veľmi často objavuje vo väčšine on-line fór. Hlavne preto, že vlasové oleje sa zdajú byť mastné a ťažko umývateľné. V praxi to však vyzerá inak. Ľahšie oleje, používané napríklad v malých množstvách na mokrých vlasoch po umývaní, sa vôbec nemusia umývať. Pokiaľ sú správne prispôsobené typu vlasov, sú dobre absorbované, čo zanecháva na vlasoch zamatovú žiaru a jemnosť. Tieto hrubšie a bohatšie oleje možno ľahko omyť bežným šampónom, tiež miernym, bez SLS. Niekedy však stojí za to umyť si vlasy dvakrát